کانتینر

کانتینر

 

کانتینر 

کانتینر یکی از محصولات ارائه شده در گروه صنعتی معین کانتین است . این سازه ها بیشتر در دو اندازه ۲۰ فوت و ۴۰ فوت موجود بوده و بیشتر با این دو ابعاد شناخته می شوند . هر چند دو مدل کانتینر ۱۰ فوت و ۴۵ فوت نیز وجود دارد که از تولید کمی برخوردار بوده و کمتر مورد توجه قرار می گیرند .

اولین کانتینرهایی که در صنعت کشتیرانی جهان مورد استفاده قرار گرفتند دارای طول ۳۵ فوت بوده و جنس آن نیز از چوب بوده است ولی امروزه بیشتر کانتینرها را فلزی ساخته و کف آن ها را با الوارهای ضخیم طراحی و اجرا می کنند .

کانتینرهایی که ما در ایران می شناسیم و از آن ها بهره می بریم در دو نوع شرکتی ( کانتینرهای تولید شده برای مصارف کشتیرانی ) و کانتینرهای دست ساز موجودند . لازم به توضیح می دانم که کانتینرهای کشتیرانی در ایران بیشتر از کانتینرهای دست ساز بوده که این کانتینرها بصورت محدود و بیشتر برای مصارف انباری و یا کانکس کانتینر مورد استفاده قرار می گیرند .

بیشتر کانتینرهای موجود در ایران و جهان متعلق به شرکت های کشتیرانی است . این کانتینرها در حجم بسیار زیاد تولید شده و از آن ها برای حمل مالاتجاره بین کشورهای جهان که به دریا راه دارند مورد استفاده قرار می گیرند . این کشورها از طریق تجار و شرکتهای حمل و نقل کالاهای تولیدی را به سراسر جهان از طریق دریا به سایر کشورها حمل کرده و یا محصولات مورد نیاز خود را از طریق این کانتینرها از راه دریا وارد می کنند .

کانتینر ۲۰ فوت :

کانتینرهای ۲۰ فوت با طول ۶ متر و ده سانتیمتر تولید می شوند . این کانتینرها از داخل کمتر از ۶ متر طول جایگری دارند و این مسئله سبب می شود که لوازم با طول ۶ متر در آن ها براحتی قرار نگیرند . کانتینرهای ۲۰ فوت دارای ارتفاع نهایی ۲٫۶ متر بوده و معمولاً با ۸ عدد فیتینگ طراحی و اجرا می شوند . معمولاً درب آن ها بصورت استاندارد در یک طرف سازه و در عرض آن می باشد .

لازم به توضیح است که کانتینرهای ۲۰ فوت با ارتفاع ۲٫۹ متر ( های کیوب ) نیز موجود است که تعداد آن ها محدود بوده و در برخی از موارد مورد استفاده قرار می گیرند .

کانتینر ۴۰ فوت :

کانتینرهای ۴۰ فوت با طول ۱۲ متر و ۲۰ سانتیمتر تولید می شوند . این کانتینرها از داخل حدود ۱۲ متر و پنج سانتیمتر فضا دارند و براحتی می توانیم یک وسیله با طول ۱۲ متر را در داخل آن قرار دهیم . و این مورد سبب شده است که برای بسیار از موارد مورد توجه قرار گیرند . این کار از مزایای این سازه ها محسوب شده و بیشتر مورد توجه هستند . کانتینر ۴۰ فوت دارای دو ارتفاع ۲٫۶ متر و ارتفاع ۲٫۹ متر ( های کیوب ) بوده و معمولاً با ۸ عدد فیتینگ طراحی و ساخته می شوند . و بصورت استاندارد در یک طرف سازه و در عرض آن دولنگه درب باز شو قرار می دهند .

کانتینر ۴۵ فوت :

کانتینرهای ۴۵ فوت با طول ۱۳ متر و ۷۰ سانتیمتر تولید می شوند . این کانتینرها از داخل حدود ۱۳ متر و ۵۵ سانتیمتر طول داشته و برای حمل لوازم خاصی مورد استفاده قرار می گیرند . این سازه ها بصورت محدود تولید می شوند و معمولاً در انحصار شرکت ها کشتیرانی بزرگ بوده که سرویس های منظمی به سراسر جهان دارند . کانتینرهای ۴۵ فوت دارای دو ارتفاع ۲٫۶ متر و ۲٫۹ متر ( های کیوب ) بوده و معمولاً با ۱۲ عدد فیتینگ و در برخی از موارد ۱۶ عدد فیتینگ موجودند . و این سازه ها نیز بصورت استاندارد در یک طرف سازه و در عرض آن دو لنگه درب باز شود موجودند .

کانتینر ۳۵ فوت :

کانتینر های ۳۵ فوت از اولین سازه های کانتینری می باشد این سازه ها با طول ۱۰ متر و ۶۵ سانتیمتر ساخته می شدند . ابتدا جنس این سازه ها از چوب بوده و از اولین تولیدات کانتینری جهان محسوب می شدند . این کانتینر ها اولین بار توسط یک شرکت کشتیرانی در آمریکا به کارگرفته شده و به بنادر هلند سرویس دهی را شروع کردند . بعد از مدت چند سال این کانتینرهای چوبی جای خود را به کانتینرهای فلزی دادند . از مشکلات این کانتینرها طول کم و ارتفاع ۲٫۲ متر آن ها بود و کم کم ارتفاع آن ها به ۲٫۴ متر رسید . امروزه تعداد کمی از کانتینرهای فلزی با این تیپ وجود دارد و کارایی حمل و نقل دریایی نداشته و به عنوان انبار از آن ها استفاده می شود . البته این موضوع را یاد آور می شوم که تعداد این کانتینرها کم است .

کانتینر با ارتفاع ۲٫۶ متر :

این کانتینر ها از دهه ۷۰ میلادی به مرور وارد صنعت کانتینری شدند و از این سازه ها برای حمل بار به نقاط مختلف دنیا بهره برده می شد . ایراد اصلی این کانتینر ها را می توانیم به عدم ورود لیفتراک به داخل این سازه ها دانست . این کار سبب می شود که بارگیری و تخلیه بار توسط دست و نیروی انسانی انجام شود که کاری زمان بر و هزینه بر است .

کانتینر با ارتفاع ۲٫۹ متر :

این کانتینر ها از اواخر دهه ۹۰ میلادی وارد صنعت کانتینری شد . با ورود این کانتینرها تحول بسیار زیادی به عرصه حمل و نقل دریای رسید . با کمک این کانتینرها می توانیم تمامی مراحل بارگیری و تخلیه را توسط لیفتراک انجام دهیم . این کار در بارگیری و تخلیه با موثر بوده و در هزینه و زمان صرفه جویی بسیار زیادی می کند .

انواع کانتینر :

کانتینر ها انواع مختلفی دارند و شما می توانید این سازه ها را به انواع مختلفی تقسیم کنید اما از لحاظ خرید و فروش و یا اجاره می توانیم این سازه ها را براساس کاربری آن ها دسته بندی کرده و بیشتر افراد این سازه ها را براساس همین کاربری می شناسند . از انواع کانتینر می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

کانتینر معمولی ( جنرال ) ، کانتینر اپن تاپ ، کانتینر اپن ساید ، کانتینر درب از دو کله ، کانتینر حمل مواد نفتی ، کانتینر حمل گاز ، کانتینر حمل مایعات ، کانتینر حمل مواد گرمایی ، کانتینر یخچال دار

فیتینگ و کاربرد آن :

در ساخت کانتینرهای دریایی و کانتینرهای دست ساز حتماً از فیتینگ استفاده می شود . فیتنگ ها معمولاً در گوشه سازه قرار گرفته و جنس آن نیز از چدن و یا فولاد فرژکاری شده است . استحکام فیتینگ بسیار بالا بوده به طوری که در اثر ضربه خرد و یا در اثر فشار له نخواهد شد . کاربرد اصلی فیتینگ ها برای بلند کردن کانتینر از زمین و یا قرار گیری آن ها بر روی هم است البته در برخی از مواقع توسط همین فیتینگ ها می توانیم کانتینر ها را با کمک فقل مخصوص به هم متصل کرده و یا در جای مورد نظر محکم نمود .

وزن کانتینر ۲۰ فوت و ۴۰ فوت :

بسیاری از افراد از ما در رابطه با وزن کانتینرها پرسش دارند . و ما نیز وزن کانتینر را بصورت تقریبی اعلام می کنیم . در دنیا شرکت های زیادی به ساخت کانتینر می پردازند و هر کدام از این شرکت ها براساس مواد و متریال ساخت خود وزن سازه ای متفاوت را دارند . از این رو برخی از شرکت های کشتیرانی مانند سی استار از کانتینرهایی با وزن کم و برخی دیگر مانند اور گرین از کانتینرهایی با وزن زیاد برخوردارند . ولی می توانیم متوسط وزن کانتینر ۲۰ فوت را حدود ۲۴۰۰ کیلو گرم به مشتریان معرفی کنیم  . و معمولاً وزن کانتینر ۴۰ فوت نیز در حدود ۴۲۰۰ کیلوگرم است . مجدداً یاد آوری می کنم که این وزن تقریبی بوده و ممکن است برخی از شرکت ها از وزن سازه هایی بیشتر و برخی کمتر برخوردار باشند .

بهترین کانتینر ها ساخت کدام کشورها است :

در گذشته بیشتر کانتینرها ساخت کشورهای اروپایی و آمریکا بود . این کانتینرها بیشترین حجم تولید را به خود اختصاص داده بودند . در این کشورها کانتینرها بصورت صنعتی طراحی و اجرا می شدند و از استحکام بالایی نیز برخوردار بودند . ولی امروزه کشور چین که از نیروی انسانی ارزان قیمت ، مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت و تکنولوژی مناسب برخوردار است توانسته است بیشترین حجم تولید را به خود اختصاص دهد . این حجم از تولید توسط چند شرکت بزرگ در این کشور انجام می شود . کانتینرهای تولید شده دراین کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و تمامی استانداردهای لازم را دارا می باشد . البته باید یادآور شوم که کشور چین سالهاست در ساخت این سازه ها فعالیت داشته و نامی آشنا در این صنعت است . در مجموع کشور چین در آهنگری دارای نیروی های زبده ای بوده و از گذشته های دور صنعت دریایی آن در تمامی دنیا معروف بوده و در این زمینه از کشورهای پیشتاز است .

ساخت کانتینر دریایی در ایران دارای قدمت زیادی نیست . اولین بار در اواخر دهه هشتاد یک شرکت در اصفهان اقدام به تولید کانتینر نمود و کانتینرهای با کیفیت و استانداردی تولید و روانه بازار کرد ولی این شرکت به علت عدم حمایت های دولتی بسرعت ورشکست شده و از گردونه تولید این سازه ها خارج شد و این کانتینرها که از کیفیت بسیار بالایی هم برخوردار است در ناوگان برخی از شرکت ها حضور دارد . ولی خوشبختانه در تاریخ ۱۶ مهرماه سال ۱۳۹۸ یک شرکت در ایران در منطقه ساوجبلاق اقدام به تولید این سازه ها نموده است و ظاهراً تولیدات این شرکت مورد حمایت همه جانبه دولت و کشتیرانی ها می باشد . در مراسم افتتاح این شرکت وزیر صنعت و مدیران بسیاری از شرکت های کشتیرانی و حتی رئیس سازمان بنادر کشور نیز حضور داشته است . امیدوارم که این شرکت بتواند حجم زیادی از بازار داخل را بدست بیاورد .

گروه صنعتی معین کانتین طراحی و سازنده انواع کانکس ، کانتینر دست ساز و خانه های پیش ساخته در تهران می باشد . این شرکت صنعتی که یکی از بزرگترین طراحان و سازندگان کانکس در سطح کشور است می تواند تمامی سازه های مورد نیاز شما عزیزان را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تولید کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهد ما در تولیدات خود به مسئله کنترل کیفی اهمیت داده و تمامی سازه های خود را در زمان طراحی و زمان اجرا مورد بررسی قرار می دهیم تا سازه های ما با بهترین کیفیت به دست خریداران برسد . شما عزیزان در صورت نیاز به خرید کانکس و یا کانتینر دست ساز می توانید با مشاوران معین کانتین ارتباط برقرار کرده و از خدمات ما بهره مند شوید .

۸ دیدگاه

 • وحیدی says:

  کانتینرهای دست ساز ۲۰ فوت و ۴۰ فوت حداکثر میتوانند با چه عرضی طراحی و اجرا
  شوند و اگر به ارتفاع بیشتر نیاز داشته باشیم تا چه ارتفاعی قابلیت اجرا دارند . ممنون
  می شوم که به سوالات من پاسخ دهید .

 • admin says:

  با سلام خدمت آقای وحیدی .
  در رابطه با سوال شما باید عرض کنم که کانتینرهای دست ساز ۲۰ فوت و ۴۰ فوت را
  می توانیم با عرض ۳٫۵ متر طراحی و اجرا کنیم . این عرض ها حداکثر بوده و قبل از
  اجرای این سازه ها شما باید این مسائل را بدانید که این عرض بار ترافیک محسوب
  شده و برای حمل آن نیاز است از مجوز ترافیک استفاده کنید که هزینه بیشتری را
  می خواهد . و از طرف دیگر این عرض زیاد می تواند سازه شما را از لحاظ استحکام
  با مشکلاتی مواجه کند و برای عدم وجود این مشکلات شما باید هزینه بیشتری را
  در این سازه ها انجام دهید .
  در رابطه با ارتفاع این سازه ها نیز باید عرض کنم که حداکثر ارتفاع این سازه ها می
  تواند ۳٫۲ متر باشد . البته اگر شما بخواهید از ارتفاع تا ۳٫۵ متر بهره ببرید حمل آن
  باید توسط تریلی های مخصوصی ( کمر شکن ) انجام شود .
  یکی از راه های ساخت این سازه ها اجرای آن در محل است که می تواند برای این
  منظور استفاده شود و مشکلات حمل سازه را نیز به همراه نخواهد داشت .

 • لبافی says:

  با سلام . کانتینرهای ۴۰ فوت های کیوب چرا گرانتر از کانتینرهای معمولی هستند و
  امروزه کانتینر های های کیوب طرفداران بسیار زیادی نسبت به کانتینرهای معمولی
  داشته و براحتی خرید و فروش می شوند ممکن است در این رابطه توضیحی ارائه
  دهید .

 • admin says:

  با سلام خدمت آقای لبافی .
  در رابطه با سوال شما باید عرض کنم که امروزه کانتینرهای ۴۰ فوت جزئی از صنعت
  حمل و نقل جهانی محسوب می شوند . این کانتینرها که معمولاً توانایی حمل بیش
  از ۲۰ تن بار در خود را دارند توجه بسیاری از افراد فعال در زمینه حمل و نقل دریایی
  را به خود جلب نموده است .
  در رابطه با سوال اصلی شما باید عرض کنم که کانتنیرهای های کیوب معمولاً دارای
  عمر کمتری نسبت به کانتینرهای معمولی هستند . البته هنوز کانتینرهای با ارتفاع
  ۲٫۶ متر تولید می شوند ولی تولید این سازه ها بسیار کمتر بوده و بیشتر نوع ۲٫۹ متر
  مورد توجه است . پس یکی از دلایل عمر کمتر سازه های های کیوب می باشد .
  مسئله دیگر که توجه بسیاری از افراد به این موضوع است . تخلیه و بارگیری بار
  کانتینرهای های کیوب توسط لیفتراک است . ولی کانتینرهای معمولی به علت ارتفاع
  کمتر لیفتراک ها نمی توانند وارد آن ها شده از این رو تخلیه و بارگیری بار در این سازه
  ها معمولاً توسط کارگران و با دست انجام می شود . این کار می تواند هزینه بارگیری
  و تخلیه را افزایش زیادی داده و از طرف دیگر می تواند بسیار زمان بر باشد و این دو
  موضوع سبب شده است که خرید و فروش کانتینرهای های کیوب بیشتر بوده و این
  سازه ها را براحتی بتوان بفروش رسانید .
  البته دلایل دیگری نیز وجود دارد ولی از لحاظ فنی این دو مورد از اهمیت برخوردار بوده
  و موارد دیگر از اهمیت کمتری برخوردارند .

 • رسولی says:

  با سلام . انواع کانتینر که برای حمل کالا مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای چه
  ویژگی هایی باشد تا از لحاظ استاندارد مورد تائید قرار گیرند و این استانداردها چند
  سال یکبار مورد بررسی قرار می گیرند ؟

 • admin says:

  با سلام خدمت آقای رسولی .
  در رابطه با سوال شما باید عرض کنم که در صنعت حمل و نقل دریایی انواع کانتینر
  به کار گرفته شده است . این کانتینرها دارای انواع مختلف و کارایی های متفاوتی
  بوده و به همین منظور هر کدام از این کانتینرها دارای استانداردهای خاص خود می
  باشند . استانداردهای مورد استفاده نیز جهانی بوده و مختص کشوری خاص نیستند
  ولی هر چند برخی از کشورها قوانین حمل و نقل دریایی راحت تری داشته و این نوع
  استانداردها را با کمترین سخت گیری اعمال می کنند ولی برخی دیگر از شرایط اعمال
  سخت تری برخوردار بوده و به همین دلیل نیاز است که به استانداردهای کانتینری و موارد
  مورد نظر رسیدگی بیشتری داشته باشند . از این رو نیاز است که به این قوانین توجه شود
  در رابطه با استانداردهای کانتینری من اطلاعات چندانی ندارم و در صورت بوجود آمدن سوال
  به صورت تلفنی از کسانی که در این صنعت مشغول به کار هستند پرسجو کرده و اطلاعات
  مورد نیاز را از این عزیزان دریافت می کنم .

 • منادی says:

  کانکس کانتینر ۴۰ فوت که در شرکت معین کانتین ساخته میشود . دارای چه امکاناتی میباشد .

 • admin says:

  با سلام خدمت آقای منادی
  در رابطه با سوال شما باید عرض کنم که در شرکت معنی کانتین انواع کانکس کانتینر
  طراحی و تولید می شود و ما در این شرکت از این لحاظ می توانیم بگوئیم دارای تنوع
  کار تولیدی بالایی هستیم . این سازه ها در این شرکت بیشتر توسط کانتینرهای شرکتی
  انجام شده و این کانتینرها برای این نوع کاربری دارای مزیت بیشتری است . از مزایای
  این کانتینرها می توانیم به استحکام بالا ، ارزانتر بودن و آماده بودن این سازه ها
  اشاره کرد . ولی برخلاف این نوع سازه نوع دست ساز آن براساس نیاز مشتری
  طراحی و اجرا می شود و این سازه ها نیز دارای مزایای ارتفاع بیشتر ، طول بیشتر
  و عرض بیشتر آن اشاره کرد .
  تمامی این سازه ها براساس نیاز مشتری انتخاب شده و این سازه ها نیز به همین
  دلیل دارای تنوع بسیار زیادی می باشد . در شرکت معین کانتین این سازه ها را بصورت
  کامل سفارش سازی نموده و از این جهت قابل اعتنا هستند .
  کانکس کانتینرها از دو نوع کانتینر ۲۰ فوت و کانتینر ۴۰ فوت ساخته می شوند در نوع
  شرکتی یا همان کشتیرانی عرض این کانتینرها ۲٫۴ متر بوده و در نوع دست ساز شما
  می توانید تا عرض ۳٫۵ متر نیز این سازه ها را بزرگتر بسازید .
  از امکانات داخلی این سازه ها می توانیم به سرویس بهداشتی ، حمام و آشپزخانه
  اشاره کنیم . در سازه های کوچک به علت کمبود فضا سرویس بهداشتی و حمام را
  بصورت مشترک اجرا کرده و در سازه های بزرگتر این امکانات از هم جدا هستند و براحتی
  می توانیم در این سازه ها اقدام به اتاق بندی براساس نیاز سفارش دهنده با نورگیری
  مناسب اجرا نمود .
  اگر سوال دیگری داشته باشید در خدمت شما دوستان هستم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.